Tuesday, February 7, 2023

Predstavljen specijalni broj Ekolista u Beogradu - Zeleni Puls Evrope

Da je tema zaštite životne sredine uvek u fokusu potvrđuju i novinari koji su u okviru projekta „Puls Evrope – medijskle posete EU”, istraživali upravo teme iz ove oblasti putujući po državama starog kontinenta. 

Foto Puls Evrope/Twitter

Svoja iskustva i saznanja 14-oro novinara predstavilo je svojim tekstovima u specijalnom izdanju magazina Eko List – „Zeleni puls Evrope”. Projekt „Puls Evrope” realizovan je od početka 2020. godine do avgusta 2022. u partnerstvu Delegacije Evropske unije u Srbiji, Goethe Instituta u Srbiji, 

Nezavisnog udruženja novinara Srbije i Centra za kulturnu dekontaminaciju. Predstavljanje specijalnog izdanja Zeleni puls Evrope organizovali smo u utorak 31. januara 2023. u Beogradu u fantastičnom „Prostoru Miljenko Dereta”. Kako je na samom početku Marina Rakić, vođa projekta Puls Evrope rekla, magazin Eko List među prvima je aplicirao učešće u projektu, ali i redovno pratio putovanja kolega koji su pisali o primerima dobrih praksi u zaštiti životne sredine, cirkularnoj ekonomiji, obnovljivim energijama, energetskoj efikasnosti, tretmanu otpada, obrazovanju. 

Tokom projekta realizovano je osam grupnih i 18 individualnih putovanja. Sa tih putovanja 151 novinar/ka objavilo je 256 medijskih priloga. Među posećenim lokacijama su tri „Zelene prestonice Evrope”, pored Grenobla iz 2022. godine, takođe i Ljubljana iz 2016. i Kopenhagen iz 2014. godine; prestonica inovacija Luven u Belgiji; i Tirana prestonica mladih. Takođe, jedna grupna poseta Poljskoj bila je posvećena ukrajinskoj izbegličkoj krizi. 

U svim posetama, čak i onim koje nisu direktno bazirane na oblasti zaštite životne sredine, ova tema PREDSTAVLJEN „ZELENI PULS EVROPE” se provlačila kao veoma bitna i aktuelna. Na predstavljanju „Zelenog pulsa Evrope”, specijalnog izdanja jedinog štampanog ekološkog magazina u Srbiji „Eko List” i projekta „Puls Evrope - medijske posete EU”, govorio je dr Vladimir Đurđević, klimatolog sa Fizičkog fakulteta u Beogradu. 

Klimatolog V. Djurdjević - Foto Puls Evrope/Twitter

Iz njegove prezentacije saznali smo da će zeleni talas promena do nas doći tek za desetak godina, ali da imamo priliku da vidimo kako je u drugim zemljama. Ukazao je da je planeta Zemlja danas toplija za dva stepena, a da se do kraja veka očekuje povećanje za još tri stepena. „Klimatske promene se ne vraćaju unazad, ostajete u tom problemu zauvek. U Srbiji imamo opcije da li ćemo da nam se temperatura poveća za jedan stepen ili više, da li ćemo imati 50 vrelih dana tokom leta ili 100”, rekao je dr Đurđević. Zanimljivo je reći da što se kasnije pokrenemo u pravcu menjanja ponašanja i uvođenja novih navika imamo manje vremena da nešto postignemo. 

Kad čak i veliki gradovi koji su već odavno uveli promene, kao Kopenhagen, na prime rok za zero carbon grad pomeraju sa 2025. godine na 2030. godinu, možemo samo zamisliti koliko je nama napora potrebno ka tom cilju. Među novinarima koji su putovali bila je i Dragana Ratković iz Radio Novi Sad 1, urednica emisije „Pod staklenim zvonom”. Govorila je na predstavljanju Zelenog pulsa Evrope o svojoj poseti Grenoblu. Ovaj grad okružen Alpima je još 2005. doneo klimatski plan u cilju smanjenja emisije štetnih gasova. Kako je Dragana Ratković navela 50% površina je pod zelenilom odnosno grad ima 35 parkova. Podižu se eko kvartovi, bilo rekonstrukcijom postojećih objekata bilo gradnjom novih od prirodnih materijala, maksimalno energetski efikasnih. 

Činjenica je da su ovim obuhvaćeni svi građani ali i da je prekretnica bio dolazak gradonačelnika iz redova Zelene partije. Ostvarujući svoja predizborna obećanja smanjiili su količinu zagađenja uvođenjem javnog prevoza na obnovljive izvore i izgradnjom preko 400 km biciklističkih staza. Svoje iskustvo, novinarka i urednica web portal RTS-a Maja Stojanović, koja je bila u Trstu i Vićenci, prenela nam je na veoma interesantan način i istakla da je Italija primer dobre prakse po pitanju zaštite životne sredine. 

Podsećajući kako je Trst bio Meka za kupovinu i švercere, pokazala nam je kakvu je promenu napravio. Italijani sada strogo vode računa o reciklaži pošto su predviđene kazne za nepravilno razvrstavanje otpada. U Trstu postoji spalionica koja koristi otpad za proizvodnju struje koju čak i izvozi! U školama je obavezan predmet zaštita životne sredine, a šta sve deca rade i koliko se reciklabilan materijal koristi u školama mogli smo videti tokom predstavljanja Zelenog pulsa Evrope. 

Miloš Obradović iz lista „Danas” koji je boravio u Luvenu skrenuo nam je pažnju na još jedan veoma važan segment a to su inovacije koje posebno u ekologiji čine veliki preokret. 

„Zeleni puls Evrope” koji je podeljen osnovnim srednjim školama u Srbiji, a predstavlja specijalno izdanje Eko Lista, jedinog štampanog magazina za ekologiju u Srbiji, u prvi plan pored veoma važnih tema iz oblasti zaštite životne sredine u fokus je doveo kolege novinare iz redakcija širom Srbije čime se doprinelo da se čuje njihov glas. 

Vođa projekta Marina Rakić, Foto Puls Evrope/Twitter

Vođa projekta „Puls Evrope” Marina Rakić je na predstavljanju rekla da je kroz ovaj projekat omogućeno novinarima da se bave novinarstvom ne samo u Srbiji i da istovremeno upoznaju Evropu kakva je ona danas. Zahvaljujući projektu je napravljena mreža novinara koji su stekli iskustvo izveštavanja iz EU zemalja. I ono što je još jako važno, od 3. februara ponavlja se poziv za medijske posete EU koji će obuhvatiti zemlje EU, Zapadnog Balkana, Istočnog partnerstva ali i Veliku Britaniju, najavila je vođa projekta #PulsEvrope Marina Rakić

Tekst preuzet iz e-izdanja Ekolista, autorke Majde Adlešić

No comments:

Post a Comment

Zajedničkom akcijom građana i stručnjaka zbrinut je riđi mišar – strogo zaštićena vrsta

Na osnovu obaveštenja dobijenih od građana stručni saradnici Zavoda za zaštitu prirode Srbije su pronašli povređenu pticu grabljivicu u bliz...